Negovanje kože: Kućna nega vs profesionalni tretmani

Krompirić Blog 2025-02-06

Da li je bolje negovati kožu kod kuće ili ići na tretmane kod kozmetičara? Saznajte savete o pilingovima, maskama i kako izbeći probleme sa miteserima i ožiljcima.

Negovanje kože: Da li je bolje kod kuće ili kod stručnjaka?

Mnoge žene i devojke, uključujući i mene, imale su loša iskustva sa biološkim tretmanima čišćenja i cedjenja kod kozmetičara. Neke od njih danas imaju ožiljke i rupe jer su često bile kod nestručnjaka. Pitanje je: da li je bolje negovati se kući redovno i nemati potrebe da idete kod kozmetičara često?

Kućna nega vs profesionalni tretmani

Mnogo je bolje negovati se sama kući ali sa kvalitetnom kozmetikom, nego otići kod nekog pseudostručnjaka. Naravno, lepše je kada tretman uradi pravi stručni kozmetičar sa vrhunskom kozmetikom. Neki ljudi imaju sreću da im koža ne zahteva često čišćenje, pa im je dovoljno povremeno otići na neki polutretman za osvežavanje – blagi piling, masaža lica i maska.

Koliko često raditi piling i stavljati maske?

Preporučuje se da se piling radi jednom u 15 dana, a maske jednom nedeljno. Postoje slučajevi gde su neke žene preterivale sa učestalošću – na primer, stavljajući maske čak 6 puta nedeljno, što može oštetiti kožu. Za dubinsko čišćenje lica, maska se može koristiti 2 puta nedeljno, a kasnije samo jednom nedeljno za održavanje.

Preporuke za različite tipove kože

  • Za masnu kožu: Maska za dubinsko čišćenje koja čisti kožu iznutra.
  • Za suvu kožu: Hidratantna maska koja vraća vlagu i hidrira kožu.
  • Pilingovi: Piling sa finim granulama (kao što su oni sa jojobom) ostavljaju kožu mekom poput svile.

Problem sa miteserima i cedjenjem

Mnoge žene imaju loša iskustva sa cedjenjem mitesera kod kozmetičara. Neke završe sa otečenim i crvenim licem koje se ne može smiriti danima. Postoji jednostavan kućni tretman protiv mitesera: najpre naparite lice pod parom, zatim očistite kožu iseckanim peršunom, a na kraju prođite vatom preko lica. Miteseri će se postepeno ukloniti bez ostavljanja rupa i ožiljaka.

Prirodni tretmani koje možete raditi kod kuće

Umesto hemijskih proizvoda, možete koristiti prirodne sastojke:

  • Med i krastavac: Prirodna maska koja hidrira i osvežava.
  • Voćne kiseline: Blago izmasirajte lice kriškom pomorandže bogate vitaminima C da uklonite mrtve ćelije i proširene pore.

Zaključak

Redovna kućna nega je ključna za zdravu kožu, ali povremeni profesionalni tretmani mogu biti korisni ako se rade kod stručnjaka. Izbegavajte preterano čišćenje i cedjenje, jer to može oštetiti kožu. Umesto toga, fokusirajte se na blage pilingove, hidrataciju i prirodne maske.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.