HPV Virus, Kondilomi i Vakcine: Šta Treba Da Znate

Krompirić Blog 2025-02-23

Sve što treba da znate o HPV virusu, kondilomima i vakcinama protiv raka grlića materice. Dijagnoza, lečenje i iskustva pacijenata.

HPV Virus, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba Da Znate

Kondilomi, papilomi, polne bradavice – sve su to nazivi za veoma neprijatnu virusnu i polno prenosivu bolest. Oni su izuzetno neprijatni zbog teškog lečenja, gotovo nemogućnosti potpunog uklanjanja, kao i mogućnosti prelaska u kancer. Uzrok njihovog nastanka je HPV (humani papiloma virus), koji izaziva ovu bolest prianjajući za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće genitalnog regiona.

Šta je HPV virus?

HPV virus celi svoj životni ciklus završava na površini sluzokože, pa se ne može dijagnostikovati analizom krvi. Postoji preko 80 identifikovanih papiloma virusa koji prouzrokuju različite vrste bradavica kod ljudi – kožne, plantarne, ravne i laringealne papilome. Od toga, oko 30 virusa izaziva polne kondilome.

Virusi se klasifikuju po brojevima, i većina je bezazlena po pitanju prelaza u rak. Međutim, neki tipovi, kao što su HPV 16, 18, 31 i 45, stvaraju ravne i skoro nevidljive bradavice koje mogu postati maligne. S druge strane, HPV 6 i 11 predstavljaju najčešće uzročnike kondiloma, koji su lako uočljivi, ali ne izazivaju rak.

Kako se prenosi HPV virus?

HPV se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Takođe postoji i vertikalna transmisija – prenošenje virusa sa majke na dete, gde novorođenče može dobiti laringealne papilome (kondilome u grlu). Retko, ali moguće, je i širenje kondiloma na usnama i u usnoj duplji kao posledica oralnog seksualnog odnosa.

Vreme inkubacije (od infekcije do pojave bradavica) može trajati od mesec dana do godinu dana. Smatra se da osoba koja je jednom zaražena kondilomima nikada ne može potpuno da se oslobodi virusa – virus ostaje u telu, ali se imunski sistem može izboriti sa njegovim manifestacijama.

Dijagnoza kondiloma

Kondilomi se najčešće nalaze u anogenitalnoj regiji. Kod muškaraca se javljaju na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu penisa, ili na otvoru uretre. Kod homoseksualaca mogu se naći i na anusu i donjem delu rektuma. Kod žena se obično nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, ređe u vagini i na grliću materice.

To su mekane, izdužene papilomatozne tvorevine, često na peteljci, sa karfiolastom površinom beličaste ili ružičaste boje. Moguća je sekundarna infekcija, maceracija i krvavljenje. U početku su mali, ali kasnije mogu postati vrlo veliki.

Lečenje kondiloma

Lečenje kondiloma je individualno i može biti iscrpljujuće. Najčešće uključuje hiruršku intervenciju, ali postoje i druge metode:

  • Krioterapija (tečni azot) – bezbolna metoda koja se ponavlja svaka 3-4 dana dok bradavice ne nestanu.
  • Laser – efikasan za unutrašnje kondilome (vaginalne i rektalne).
  • Podofilotoksin (Podomin) – rastvor koji se stavlja na bradavice.
  • Trihlorsirćetna kiselina i 5-fluorouracil kreme – koriste se za manje promene.

Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo manifestacije HPV-a, a ne i sam virus. Zbog toga je čest recidiv, pa je potrebno više terapija.

Kondilomi i trudnoća

Kondilomi se često javljaju kod trudnica zbog pada imuniteta. Lečenje mora da se sprovodi tokom celog perioda trudnoće. Laserska vaporizacija se može raditi tokom celog perioda trudnoće, a u slučaju izraženih promena na grliću materice, procedura se obavlja 15-20 dana pre termina porođaja.

Vakcine protiv HPV-a

U Srbiju je pre nekoliko godina stigla vakcina protiv raka grlića materice. Postoje dve vrste vakcina – Cervarix i Gardasil. One deluju na kancerogene tipove HPV-a i blokiraju virus da dovede do pojave karcinoma.

Vakcine se preporučuju devojkama između 9 i 26 godina, a najefikasnije su ako se primene pre prvog polnog odnosa. Daju se u tri doze, sa razmakom od dva i šest meseci između doza. Cena jedne doze je oko 150 evra.

Zaključak

Kondilomi i HPV virus su ozbiljna tema, ali uz pravovremenu dijagnozu i lečenje, rizik od komplikacija se može smanjiti. Važno je konsultovati više stručnjaka pre donošenja odluke o terapiji, jer su česti slučajevi pogrešnih dijagnoza. Vakcinacija je takođe važan korak u prevenciji raka grlića materice.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.