Gline za lice - Prirodno rešenje za čistu i zdravu kožu

Krompirić Blog 2024-09-15

Sve što treba da znate o glinskim maskama za lice - vrste glina, pravilan način upotrebe, koristi za različite tipove kože i iskustva korisnika.

Gline za lice - Prirodno rešenje za čistu i zdravu kožu

Šta su glinske maske i kako deluju?

Glinske maske predstavljaju jedan od najstarijih prirodnih tretmana za negu kože. Glina ima izuzetnu sposobnost da izvlači toksine i višak sebuma iz pora, istovremeno obogaćujući kožu mineralima. Postoji nekoliko vrsta gline, od kojih su najpoznatije zelena i bela glina.

Vrste gline i njihova primena

Zelena glina

Najčešće se koristi za masnu i problematičnu kožu sklonu aknama. Izvlači nečistoće iz pora i reguliše lučenje sebuma. Korisnici ističu da zelena glina:

  • Čisti pore i smanjuje mitisere
  • Smanjuje sjaj masne kože
  • Ubrzava sazrevanje bubuljica
  • Daje efekt zategnutosti kože

Mešati sa: zelenim čajem, čajem od kamilice, mineralnom vodom, medom ili par kapima limuna.

Bela glina

Blagotvorno deluje na suvu i osetljivu kožu. Ne isušuje kožu toliko kao zelena glina. Koristi se za:

  • Smirivanje iritirane kože
  • Smanjivanje finih bora
  • Ujednačavanje tena
  • Davanje svežine i blistavosti

Mešati sa: mlekom, pavlakom, jogurtom ili biljnim uljima.

Kako pravilno koristiti glinske maske?

  1. Priprema kože: Očistite lice blagim sredstvom za čišćenje. Preporučuje se parenje lica toplim čajem od kamilice 5-10 minuta kako bi se pore otvorile.
  2. Priprema maske: U nemetalnoj posudi pomešajte glinu sa tečnošću po izboru dok ne dobijete pastu srednje gustine. Možete dodati 1 kašičicu meda ili nekoliko kapi biljnog ulja.
  3. Nanošenje: Nanosite prstima ili četkicom u tankom sloju, izbegavajte oblast očiju i usana. Za intenzivniji efekat možete naneti deblji sloj na problematične zone.
  4. Držanje maske: Ostavite da deluje 15-30 minuta dok se ne osuši. Nemojte dozvoliti da se maska potpuno osuši i počne da puca.
  5. Skidanje maske: Skinite masku mlakom vodom, laganim kružnim pokretima. Posle tretmana možete isprati lice hladnom vodom ili čajem od kamilice.
  6. Posle tretmana: Preporučuje se da bar 1 sat ne nanosite kreme kako bi koža "disala". Nakon toga možete naneti laganu hidratantnu kremu.

Česta pitanja i saveti

Koliko često koristiti glinsku masku?

Za masnu kožu: 2-3 puta nedeljno
Za mešovitu kožu: 1-2 puta nedeljno
Za suvu kožu: 1 put nedeljno ili rede

Da li je normalno da posle gline izađu nove bubuljice?

Da, to je normalna pojava. Glina izvlači potkožne nečistoće na površinu. Ovaj proces može trajati 2-4 nedelje dok se koža potpuno ne očisti.

Šta raditi ako glina previše isuši kožu?

Dodajte u smesu 1 kašičicu meda, jogurta ili nekoliko kapi maslinovog ulja. Takođe, smanjite učestalost upotrebe i nakon maske obavezno koristite hidratantnu kremu.

Gde kupiti kvalitetnu glinu?

Glina se može naći u apotekama, prodavnicama zdrave hrane i kozmetičkim radnjama. Popularni proizvođači su Riznica Prirode, Vitalia, Shenemil i Dar Prirode.

Recepti za glinske maske po tipu kože

Za masnu kožu:

2 kašike zelene gline + 1 kašika zelenog čaja + 5 kapi limunovog soka + 1 kašika meda

Za suvu kožu:

2 kašike bele gline + 1 kašika maslinovog ulja + 1 kašika meda + malo mleka

Za problematičnu kožu:

2 kašike zelene gline + 1 kašika jogurta + 3 kapi ulja čajevca + malo mineralne vode

Za osetljivu kožu:

2 kašike bele gline + 1 kašika kamilice (skuvane i ohladene) + 1 kašika aloe vere gele

Iskustva korisnika

"Koristim zelenu glinu već 6 meseci, 1-2 puta nedeljno. Prvih nedelju dana mi je izvukla sve nečistoće na površinu, ali posle toga lice mi je postalo čisto i glatko. Puder mi više ne treba!" - Ana, 28 godina

"Bela glina je spas za moju suvu i osetljivu kožu. Mešam je sa pavlakom i medom, držim 15 minuta. Koža je posle mekana i blistava." - Milica, 35 godina

"Stavljala sam glinu ciljano na bubuljice preko noći. Ujutru bi bile znatno manje i manje upaljene. Super stvar!" - Jelena, 23 godine

Zaključak

Glinske maske predstavljaju prirodno i efikasno rešenje za čišćenje i negu kože lica. U zavisnosti od tipa kože, možete izabrati zelenu, belu ili neku drugu vrstu gline. Ključ uspeha je u pravilnoj upotrebi i strpljenju, posebno u početnoj fazi kada glina izvlači nečistoće. Eksperimentišite sa različitim receptima da biste pronašli onaj koji najbolje odgovara vašoj koži.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.