Menopauza i Perimenopauza: Simptomi, Saveti i Lična Iskustva
Sve što treba da znate o menopauzi i perimenopauzi: simptomi, hormonske promene, terapije i saveti kako da lakše prođete kroz ovaj životni period.
Menopauza i Perimenopauza: Simptomi, Saveti i Lična Iskustva
Menopauza je prirodan proces u životu svake žene, ali i pored toga, mnoge se osećaju zbunjeno i uplašeno kada se suoče sa njenim simptomima. U ovom članku ćemo razgovarati o svemu što treba da znate o menopauzi i perimenopauzi, podeliti savete i iskustva žena koje su prošle ili prolaze kroz ovaj životni period.
Šta je menopauza i kada počinje?
Menopauza je period u životu žene kada prestaje menstruacija i prestaje rad jajnika. Prethodi joj perimenopauza (predmenopauza) koja može trajati nekoliko godina. Kod većine žena menopauza počinje sredinom četrdesetih godina, ali može doći i ranije ili kasnije.
"Perimenopauza ili predmenopauza kod većine žena započinje sredinom četrdesetih, no nije isključeno da do toga dođe ranije ili kasnije", kaže jedna od korisnica foruma.
Simptomi menopauze i perimenopauze
Simptomi mogu biti različiti kod svake žene, ali neki od najčešćih uključuju:
- Neredovne menstruacije (duže, kraće, obilnije ili oskudnije)
- Valunge (napade vrućine) i noćno znojenje
- Probleme sa spavanjem i nesanicu
- Promene raspoloženja, nervozu, razdražljivost
- Gubitak energije, umor, malaksalost
- Promene u seksualnoj želji
- Suvoću vagine
- Probleme sa koncentracijom i pamćenjem
"Najgore mi je što nemam energije. Konstantno sam umorna, nagle promene raspoloženja i nervoza. Naravno, nesanica. Moje mišljenje je da je bolje na vreme rešiti probleme nego mučiti se", deli svoje iskustvo jedna žena.
Koliko dugo traju simptomi?
Perimenopauza može trajati od nekoliko meseci do deset godina. "Kad sam pitala koliko traje, dobila sam odgovor da može i deset godina", kaže jedna od korisnica.
Sam proces menopauze se računa kada žena nije imala menstruaciju 12 uzastopnih meseci. Nakon toga sledi postmenopauza, kada simptomi obično postanu blaži ili potpuno nestanu.
Hormonska terapija i drugi tretmani
Mnoge žene se pitaju da li da koriste hormonsku terapiju (HRT) za ublažavanje simptoma. Odluka treba da se donese u saradnji sa lekarom, uzimajući u obzir individualne zdravstvene faktore.
"Nisam do sada ni zbog čega koristila hormonske tablete i volela bih da ih izbegnem", izjavljuje jedna žena, dok druge ističu da im je hormonska terapija pomogla: "Meni je climen radio posao, stabilizovao hormone."
Pored hormonske terapije, postoje i drugi načini za ublažavanje simptoma:
- Biljni preparati (crvena detelina, zlatna maka, kantarion)
- Promene u ishrani (izbegavanje kafe, alkohola, začinjene hrane)
- Redovna fizička aktivnost
- Tehnike za smanjenje stresa (joga, meditacija, duboko disanje)
- Dovoljno sna
Lična iskustva i saveti
Mnoge žene ističu važnost prihvatanja ovog životnog perioda i pronalaženja načina da se nose sa simptomima:
"Sve više mladih žena ulazi u perimenopauzu početkom 40-tih. Bolje da se piše i priča o tome nego da se ćuti. Mnoge žene se stide i ništa ne preduzimaju", kaže jedna od korisnica.
Druga dodaje: "Za ženu je najbolje da ima što duže menstruaciju zbog njenog opšteg zdravlja i da se menstruacija produži bar 10 godina ako je moguće."
Kada potražiti lekaru?
Važno je redovno posećivati ginekologa tokom ovog perioda. Posebnu pažnju treba obratiti na:
- Nerazumno obilno krvarenje
- Krvarenje posle prestanka menstruacije
- Jak bol u karlici
- Bilo kakve neobične promene
"Sve treba proveriti, pogotovu ako se osećaš drugačije. Poslušaj još nečije mišljenje, mislim na ginekologa", savetuje jedna od korisnica.
Zaključak
Menopauza je prirodan deo životnog ciklusa svake žene. Iako može doneti izazove, uz pravu podršku, informisanost i eventualnu medicinsku pomoć, može se proći kroz nju sa dostojanstvom i kvalitetnim životom.
"Neki imaju izraženije simptome, kod nekih ide kao u knjigama, kod nekih se preko noći dese promene. Zato ne možemo govoriti o pravilima koja važe za sve", zaključuje jedna od učesnica diskusije.
Najvažnije je slušati svoje telo, ne stideti se tražiti pomoć i podeliti svoja iskustva sa drugim ženama koje prolaze kroz sličan period.