Kompletan Vodič za Negu Morskog Praseta
Sve što treba da znate o negu morskog praseta: smeštaj, ishrana, igračke, zdravlje i druženje. Saveti za početnike i iskusne vlasnike.
Kompletan Vodič za Negu Morskog Praseta
Uvod u svet morskih prasica
Morski prasici su divna kućna ljubimčića koja donose radost u svaki dom. Ove male životinje su društvene, pametne i veoma nežne, što ih čini idealnim ljubimcima kako za početnike tako i za iskusne vlasnike. Međutim, kao i svaki ljubimac, zahtevaju pravilnu negu i pažnju.
U ovom vodiču ćemo detaljno obraditi sve aspekte brige o morskom prasetu, od izbora kaveza do pravilne ishrane i zdravstvenih saveta.
Pravilan smeštaj za morskog praseta
Izbor kaveza
Morski prasici potrebuju prostran kavez gde će imati dovoljno mesta za kretanje. Minimalne dimenzije kaveza za jedno prase su 70x50 cm, ali što veći kavez to bolje. Ako planirate da držite dva praseta zajedno, kavez bi trebao da bude bar 100x50 cm.
Gde postaviti kavez
Kavez treba postaviti u prostoriji sa stabilnom sobnom temperaturom između 18-24°C. Izbegavajte direktnu sunčevu svetlost i promaje, ali i blizinu radijatora gde bi moglo da bude previše toplo.
Podloga za kavez
Za podlogu se najčešće koristi piljevina ili specijalni peleti za glodare. Piljevina treba da bude bez aromatičnih dodataka i dovoljno debela sloja da apsorbuje vlagu. Neki vlasnici koriste i peškire koji se često menjaju, što je higijenskije ali zahteva više održavanja.
Ishrana morskog praseta
Osnovna hrana
Osnovu ishrane morskog praseta čini sveže seno koje mora biti dostupno 24 časa dnevno. Seno pomaže u varenju i trošenju zuba koji konstantno rastu.
Kompletna hrana
Pored sena, morskom prasetu treba davati i komercijalnu hranu specijalno formuliranu za morske prasice. Ova hrana obično sadrži vitaminski kompleks, posebno vitamin C koji je neophodan za njihovo zdravlje.
Voće i povrće
Svakodnevno treba davati sveže voće i povrće. Najbolji izbor su: paprika, krastavac, šargarepa, jabuka, zelena salata. Izbegavajte kupus i pasulj koji izazivaju nadimanje.
Voda
Morski prasici moraju imati stalni pristup svežoj vodi. Najbolje je koristiti specijalne pojilice za glodare koje se kače na kavez, jer sprečavaju prolivanje vode i unošenje piljevine u vodu.
Druženje i igra
Prilagođavanje novom domu
Kada dovedete morskog praseta kući, dajte mu nekoliko dana da se privikne na novu okolinu pre nego što počnete da ga uzimate u ruke. Govorite mu blagim glasom i ponudite hranu iz ruke kako bi stekao poverenje.
Igračke za morskog praseta
Morski prasici vole da istražuju i igraju se. Najbolje igračke su one koje mogu da grickaju - drvene lopte, kartonske kutije, tuneli. Izbegavajte plastične igračke koje mogu da progrizu i progutaju.
Vreme van kaveza
Svakodnevno treba pustiti prase da trči izvan kaveza u kontrolisanom i bezbednom prostoru. Obavezno zatvorite sve rupe gde bi moglo da se zavuče i skloni predmete koje bi moglo da gricka.
Zdravlje i higijena
Čišćenje kaveza
Kavez treba čistiti bar jednom nedeljno, a podlogu menjati po potrebi (obično svaka 2-3 dana). Redovno čišćenje sprečava pojavu bakterija i neprijatnih mirisa.
Kupanje
Morski prasici obično ne zahtevaju često kupanje, osim ako nisu veoma prljavi. Koristite blage šampone za glodare i obavezno ih dobro osušite da se ne prehlade.
Sečenje noktiju
Nokti morskog praseta rastu konstantno i potrebno ih je redovno skraćivati. Koristite specijalne makazice za glodare i budite oprezni da ne presečete živac.
Znaci bolesti
Obratite pažnju na sledeće simptome koji ukazuju na bolest: gubitak apetita, letargija, teško disanje, proliv, češanje, gubitak dlake. U tim slučajevima odmah konsultujte veterinara.
Odlučivanje o polu i uzrastu
Odredjivanje pola morskog praseta može biti izazovno, posebno kod mladunaca. Ženke imaju genitalni predao u obliku slova Y, dok mužjaci imaju jasno vidljiv polni organ. Najbolje je da pol utvrdi veterinar ili iskusni vlasnik.
Starost praseta može se proceniti po veličini i težini, ali najtačniji način je pregled zuba kod veterinara. Mladunci su manji, sa glatkim zubima, dok stariji primerci imaju izraženije istrošene zube.
Česte greške u negi
- Premalen kavez: Ograničava kretanje i može dovesti do stresa
- Nedostatak sena: Neophodno za varenje i zdravlje zuba
- Previše voća: Može izazvati dijareju zbog visokog sadržaja šećera
- Izlaganje promaji: Morski prasici su osetljivi na promene temperature
- Usamljenost: Društvene su životinje i najbolje im je u paru
Zaključak
Morski prasici su divni ljubimci koji donose puno radosti u dom, ali zahtevaju odgovornu negu. Pravilna ishrana, prostran kavez, redovna higijena i dovoljno pažnje osnovni su uslovi za srećan i zdrav život ovih životinja.
Upoznavanjem sa njihovim potrebama i navikama, možete obezbediti dug i kvalitetan život vašem ljubimcu. Ne zaboravite da su morski prasici društvene životinje koje vole interakciju, tako da što više vremena provedete sa njima, to će vam postati bliži.